Nowości i konkursy

  • Seria "Magiczne miejsce' Agnieszki Krawczyk w sprzedaży

    "Magiczne miejsce", "Dolina mgieł i róż", "Ogród księżycowy" i "Jezioro marzeń" - wszystkie cztery części obyczajowej serii Agnieszki Krawczyk o małej miejscowości Ida są już dostępne w sprzedaży. Może je kupić w Bonito, Matrasie, Empiku, Ravelo i wielu innych księgarniach stacjonarnych i internetowych

  • Zbrodnicze Siostrzyczki

    Zbrodnicze Siostrzyczki to duet pisarek kryminałów: Marta Guzowska i Agnieszka Krawczyk. Kontakt z nami m.guzowska@zbrodniczesiostrzyczki.pl i a.krawczyk@zbrodniczesiostrzyczki.pl

Okruch lodu – recenzja „Królowej Śniegu” Anny Klejzerowicz
Nasze patronaty - Nasze patronaty | Wpisany: poniedziałek, 24 kwietnia 2017 11:12 Wpisany przez Administrator    środa, 22 lutego 2017 22:49
PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Recenzja Agnieszki Krawczyk

 

„Królową Śniegu” Anny Klejzerowicz przeczytałam już klika dni temu, ale musiałam sobie przemyśleć tekst tej opinii. Zawsze tak mam w przypadku pozycji, które są czymś więcej niż tylko kryminałami. A tak się składa, że wkrótce będzie o kolejnym takim, czyli „Księgobójcy” Mai Wolny (acz nie uprzedzajmy faktów).

 

Klejzerowicz przyzwyczaiła nas do tego, że jej książki rozsadzają ramy pop-litu, nie mieszcząc się gatunkowo w kryminale. Jest to jedna z tych autorek na naszym rynku, która konsekwentnie uprawia synkretyzm. „Królowa Śniegu” jest więc po trosze baśnią, powieścią społeczną, obyczajową, psychologiczną, romansem i kryminałem – rzecz jasna. To mieszanie gatunków jest przy tym starannie wymierzone, i co za tym idzie – zaplanowane.

 

Punktem wyjścia, co zresztą sugeruje tytuł, jest popularna baśń Andersena. Któż jej nie zna? Królowa Śniegu zaczarowała małego Kaja, sprawiając, że zobojętniał mu świat i nie potrafił kochać. Na ratunek Kajowi pospieszyła wierna Gerda, która dzięki odwadze i pomocy przypadkowych towarzyszy podróży nie tylko odnalazła przyjaciela, ale zdołała pokonać zły czar.

 

 

Wiele do powiedzenia o tej baśni miałby Władimir Propp z jego „Morfologią bajki”, a także teoria psychoanalizy, gdzie Królowa Śniegu kojarzona jest z niespełnieniem erotycznym, zimną kobietą (a przeżycie erotyczne wiązane jest ze śmiercią – patrz esej Grażyny Lasoń-Kochańskiej GENDER, QUEER I DORASTANIE – BAŚNIE HANSA CHRISTIANA ANDERSENA link TUTAJ) My jednak przyjrzyjmy się fabule powieści Anny Klejzerowicz.

 

Felicja Stefańska, dziennikarka z Gdańska zostaje rzecznikiem prasowym w niewielkim Kryszewie, na peryferiach Trójmiasta. Pracę załatwiła jej koleżanka, radna tej gminy, Greta Pazik. Do zadań Felicji należy między innymi prowadzenie lokalnej gazety i informowanie o miejscowych wydarzeniach. Zima tego roku jest surowa i dochodzi do kilku niewyjaśnionych zamarznięć. Wszystkie ofiary są pod wpływem alkoholu, ale ludzie zaczynają szeptać o klątwie i o Królowej Śniegu, która zabiera nieszczęśników. Felicja zamierza sprawdzić te plotki i niespodziewanie trafia na ślad tajemnicy sprzed lat oraz na mur milczenia i skrywanych od dawna uraz.

 

Klejzerowicz snuje przed oczyma czytelników mroczną i zawikłaną baśń. Jej bohaterowie nie są piękni, a ich historia jest bardziej straszna niż pouczająca. Mimo to opowieść ma charakter moralitetu, bo wyciągamy z niego wnioski.

 

Wreszcie też wykluczeni, tzw. „sieroty po PRL”, mieszkańcy dawnych PGR-ów, chłopo-robotniczych osiedli na obrzeżach wielkich miast doczekali się analizy w powieści popularnej o takim charakterze. Bo Anna Klejzerowicz nie szczędzi nam drobiazgowego opisu patologii. Felicja, prowadząc swoje śledztwo, zagląda do zapomnianych osad i na opuszczone podwórka, widzi zasmarkane dzieci i pijane matki. Próbuje „coś z tym zrobić”, ale odpowiedzialne za programy społeczne instytucje rozkładają ręce: pomagamy, jak możemy, bardziej się nie da. Czytelnik ma jednak nieodparte wrażenie, że to tylko przykrywanie niewygodnego problemu, z którym władze zwyczajnie sobie nie radzą. Bieda rodzi frustrację, nienawiść. O tym też jest ta książka – o narastaniu niechęci wobec innych: odmiennie myślących, biedniejszych, nie radzących sobie, dziwnych.

 

Baśń Andersena o lustrze, które diabły niosły do nieba, by pokazać Panu Bogu wykrzywiony świat, a lustro stłukło się po drodze i odłamki powpadały ludziom do oczu, jest tu czytelnym symbolem. Wielu z nas widzi świat właśnie w takim krzywym zwierciadle – dobro jako zło, piękno jako brzydotę. Potrzeba nam wiernej Gerdy, by nas odczarowała.

 

Tajemnica z przeszłości, do której prowadzą Felicję poszlaki jest okrutna. I straszna w swej brutalności. To opowieść o krzywdzie, którą trudno naprawić i trudno wybaczyć. Kto zatem po latach wymierza sprawiedliwość? Matka natura? Duchy sprzed lat? Może siły przyrody sprzymierzyły się z kimś i wspólnie odpłacają za doznane cierpienia? Czy te zgony w lesie są dziełem przypadku, czy jednak ktoś maczał w tym palce?

 

W powieści przyciągają interesująco wykreowane postaci: dwie przyjaciółki - Greta i Felicja. Są przeciwieństwami, bo Greta to polityk, zamożna i dobrze ustawiona, piękna i zadbana, a Felicja, „wolny duch” i wolny strzelec, gardząca modą i urodą, ale bezkompromisowa i odważna. Z drugiej strony wzajemnie się dopełniają. Tajemnica z przeszłości łączy je, a zarazem dzieli. Rozwikłanie wstydliwych zagadek może przecież zaszkodzić gminie, zniszczyć dobre imię rady i samej Pazikowej. Felicja jednak nie zamierza się cofnąć, zwłaszcza, że pomaga jej miejscowy policjant.

 

W „Królowej Śniegu” jest w ogóle cała plejada małomiasteczkowych typów: właściciel pubu, sklepikarka z dorastającym synem, bibliotekarka, liczne sąsiadki-plotkarki, ksiądz-doktryner. Każdy reprezentuje jakiś światopogląd i ma określoną wizję toczącej się sprawy. Czy tak naprawdę chcą pomóc Felicji, czy sprowadzają ją na manowce? Oto jest pytanie!

 

Powieść Klejzerowicz to nie jest taki sobie zwykły kryminał. To mroczna baśń o tym, że okruch lodu może tkwić w sercu zaczarowanym przez Królową na zawsze. I stać się przyczyną tragedii.

 

Książka pod patronatem Zbrodniczych Siostrzyczek przeczytana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Filia Mroczna Strona

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 

 

 

To grupa pisarska założona przez trzy autorki kryminałów: Martę Guzowską („Ofiara Polikseny” "Głowa Niobe"), Agnieszkę Krawczyk („Morderstwo niedoskonałe”, "Dziewczyna z aniołem") i Adriannę Michalewską („Zaułki zbrodni”). Adrianna Michalewska pożegnała się z naszą stroną 25.01.2014 r., rozpoczynając karierę solową (link TUTAJ) - życzymy jej powodzenia i dziękujemy za wspólne prowadzenie strony!

W 2012 r. we trójkę wydałyśmy antologię opowiadań "Mordercze miasta", zaś w 2013 "Kryminalny Wrocław. Mroczne przechadzki po mieście".

W 2013 r. Marta Guzowska została laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną za "Ofiarę Polikseny".

W 2014 r. ukazał się pierwszy ebook Marty Guzowskiej i Agnieszki Krawczyk "Cztery zbrodnie na cztery pory roku" wydany przez Legimi.

Hasłem strony jest „Siła Sióstr” – chcemy, by dołączyły do nas wszystkie kobiety piszące kryminały i czytające tego rodzaju powieści. Pokażmy ile nas jest, wymieńmy się doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Agnieszka Lingas - Łoniewska 

Agnieszka Lingas - Łoniewska - wrocławianka, pisząca książki łączące sensacje z romansem, kochająca zwierzaki, Within Temptation i jeszcze kilka ostrzejszych dźwięków.

Autorka książek:
"Bez przebaczenia",
"Zakręty losu",
?Zakład o miłość?,
?Szósty?
?W zapomnieniu?

Laureatka konkursu na kryminalne opowiadanie z Dolnym Śląskiem w tle.
Ma także na swoim koncie udział w antologiach literackich: ?Książki Moja Miłość? i ?31.10 Halloween po polsku?.

Tworzy w internecie stronę Czytajmy Polskich Autorów, która ma na celu propagowanie polskiej prozy, prowadzi bloga z recenzjami, organizuje cykliczne konkursy, w których można wygrać książki polskich autorów.

Strona autorki: www.agnesscorpio.pl
Blog autorki: www.agnesscorpio.blogspot.com