Nowości i konkursy

  • Seria "Magiczne miejsce' Agnieszki Krawczyk w sprzedaży

    "Magiczne miejsce", "Dolina mgieł i róż", "Ogród księżycowy" i "Jezioro marzeń" - wszystkie cztery części obyczajowej serii Agnieszki Krawczyk o małej miejscowości Ida są już dostępne w sprzedaży. Może je kupić w Bonito, Matrasie, Empiku, Ravelo i wielu innych księgarniach stacjonarnych i internetowych

  • Zbrodnicze Siostrzyczki

    Zbrodnicze Siostrzyczki to duet pisarek kryminałów: Marta Guzowska i Agnieszka Krawczyk. Kontakt z nami m.guzowska@zbrodniczesiostrzyczki.pl i a.krawczyk@zbrodniczesiostrzyczki.pl

Recenzje
Okno na miasto – recenzja „Księgobójcy” Mai Wolny
Recenzje - Recenzje | Wpisany: środa, 12 kwietnia 2017 11:50 przez: Administrator   

Recenzja Agnieszki Krawczyk

 

Z takimi książkami zawsze mam pewien kłopot, gdy zabieram się do pisania omówienia. Przede wszystkim: jak mam je zaklasyfikować? Powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym? Zdecydowanie jest to zbyt powierzchowne potraktowanie tematu. Więc może literacki kryminał? To z kolei za bardzo eksponuje wątek sensacyjny, który zdecydowanie w powieści Wolny nie gra pierwszych skrzypiec.

 

Zacznę więc inaczej: jeżeli lubią Państwo powieści w stylu Zafona lub Pereza-Reverte, to książka Mai Wolny na pewno przypadnie Wam do gustu. Jeżeli szukają Państwo jednak czystej zagadki kryminalnej, dochodzenia i śledztwa, mogą się Państwo rozczarować, bo „Księgobójca” jest zupełnie o czymś innym.

 

Eureka! To jest właśnie mój gatunek: „powieść o czymś innym” – hybryda z pogranicza obyczajowo-filozoficzno-społeczno-kryminalnego. Doprawiona odrobiną fantastyki i nostalgiczną poezją dnia codziennego.

 

Akcja opowieści toczy się w Amsterdamie, w urokliwej dzielnicy nad kanałem. Tutaj swoją księgarnię i antykwariat prowadzi Wiktor Krzesim, lekko zdziwaczały stary kawaler, emigrant z Polski. Jego sklep specjalizuje się w literaturze środkowoeuropejskiej i jak się łatwo domyślić – nie ma zbyt wielu klientów. Wiktor utrzymuje się jednak na powierzchni, częściowo dzięki udziałowi finansowemu zamożnej siostry. Dni bohatera są dosyć jednostajne – wyznaczają je pory otwarcia i zamknięcia sklepu oraz odwiedziny stałych gości (klientów). Zwłaszcza jedna klientka ma dla Krzesima wielkie znaczenie. Marianna, podobnie jak on sam jest Polką i emigrantką, Wiktor kocha ją skrycie od lat, ale nie ma odwagi uzewnętrznić swoich uczuć. Niespodziewanie kobieta wraz z grupą przyjaciół kupuje dom na tej samej ulicy, co daje Wiktorowi nie tylko okazję do widywania jej codziennie, ale też do podglądania.

 

 
W labiryncie kłamstwa – recenzja „Już mnie nie oszukasz” Harlana Cobena
Recenzje - Recenzje | Wpisany: czwartek, 16 lutego 2017 18:52 przez: Administrator   

Recenzja Agnieszki Krawczyk

 

Przepadam za Cobenem. Na każdą jego książkę czekam i z każdą jest związana jakaś anegdota: „Nieznajomy” ocalił mi życie podczas długiego oczekiwania w szpitalu na konsultację ortopedyczną przed artroskopią, rozmawiając o „Sześć lat później” z ekspedientką w sklepie, zablokowałam kolejkę do kasy :) Z „Już mnie nie oszukasz” nie wiąże się na razie żadna anegdota, poza tą, że czytałam tę książkę bez przerwy, w każdych okolicznościach, dopóki jej nie skończyłam.

 

Bo nowy Coben jest dobry. Ba – świetny. Nie zdradzę tutaj żadnej wielkiej tajemnicy, że autor posługuje się w swoich książkach pewnym rozpoznawalnym schematem. Ma go każdy dobry pisarz zajmujący się kryminałem i sensacją, to nic złego. Schemat Cobena zawiera się w stwierdzeniu: „nic nie jest takie, jak się na początku wydaje”, a jego powieści to prawdziwa karuzela zdarzeń, rollercoaster pędzący (zawsze!) do rozwiązania, którego naprawdę nie sposób się spodziewać.

 

 
Domek z kart – recenzja Wotum nieufności Remigiusza Mroza
Recenzje - Recenzje | Wpisany: czwartek, 26 stycznia 2017 11:10 przez: Administrator   

Recenzja Agnieszki Krawczyk

 

Wiedziałam, że prędzej czy później ktoś napisze taką książkę, a właściwie – stworzy taką serię. Polskie political fiction, powieść o manipulacji na najwyższych szczytach władzy. O – żeby się posłużyć tytułem sztuki Ugo Bettiego – „trądzie w pałacu sprawiedliwości”, i oczywiście nie tylko w nim, bo również o trądzie w sejmie, w siedzibie rady ministrów, w pałacu prezydenckim… Wszędzie. Kiedy zastanawiałam się, kto tę serię napisze, byłam właściwie pewna, że zrobi to Remigiusz Mróz. Pozostawało więc tylko czekać.

 

No i wreszcie mam przed sobą pierwszy tom „W kręgach” władzy, czyli „Wotum nieufności” Mroza. Powieść reklamowana jako polskie „House of Cards”. Czy tak jest w rzeczywistości? Oczywiście musimy zachować proporcje – nasze realia, tak społeczne, jak i polityczne, ze wszystkimi uwarunkowaniami gospodarczymi, kulturalnymi i finansowymi odbiegają od amerykańskich. Nie czyni to jednak powieści Mroza mniej fascynującą czy mniej trzymającą w napięciu, wręcz przeciwnie. Nasze krajowe intrygi, są niemniej skomplikowane, a manipulacje równie okrutne, jak w amerykańskim pierwowzorze.

 

Punktem wyjście „Wotum nieufności” jest niepokojący i naprawdę dziwny wypadek, jakiemu ulega marszałek sejmu, z Partii Dobra Publicznego, Daria Seyda, która budzi się nieoczekiwanie w motelu na obrzeżach Warszawy. Nie ma pojęcia ani jak się tam znalazła, ani w jaki sposób spędziła ostatnie kilka godzin. Ma przy tym świadomość, że fakt utraty pamięci może zaważyć na jej całej politycznej karierze. A wypadki zaczynają toczyć się bardzo szybko. Na prawicy, gdzie od pewnego czasu prym wiedzie Unia Republikańska, wyrasta nowa gwiazda – młody polityk, umiejący pokazać się w social mediach, Patryk Hauer. Hauer ma przy tym w zanadrzu prawdziwą bombę – komisja śledcza, którą kieruje, dogrzebała się do czegoś, co może wstrząsnąć całą sceną polityczną i poważnie zmienić układ sił…

 

 
Nie tylko o zbrodni – czyli coś na prezent: „Damskie laboratorium” Angeliki Gumkowskiej
Recenzje - Recenzje | Wpisany: czwartek, 15 grudnia 2016 16:20 przez: Administrator   

Recenzja Agnieszki Krawczyk

 

Parę tygodni temu sygnalizowałyśmy Wam, że chcemy odrobinę odetchnąć od klimatów zbrodniczych i poszerzyć nasze zainteresowania. Pokazać Wam nieco więcej świata, również pozazbrodniczego. Ostatnio wielką furorę robi u nas i zresztą w całej Europie filozofia spod znaku hygge i slow life. Trudno się zresztą dziwić – zmęczeni korporacyjnym biegiem z przeszkodami marzymy o oddechu, chwili dla siebie, pragniemy zwolnić. Zatrute smogiem ciało daje nam sygnał, że czas na zmianę. Szukamy więc recepty na zdrowie i nowych projektów na życie.

 

"Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki” to coś dla tych z nas, którzy szukają podpowiedzi jak zacząć wprowadzać te zmiany. Angelika Gumkowska nie proponuje byśmy od razu rzucali się z motyką na Słońce i produkowali sami skomplikowane mikstury czy kremy. Nie, uczy nas jak zrobić domowymi sposobami dosyć łatwe kosmetyki z półproduktów dostępnych w sklepach lub w sprzedaży internetowej. Gdy pisze o szamponie,  proponuje go wykonać z gotowej bazy, nie zmusza do własnoręcznego wykonywania mydła. Podobnie jest z samym mydłem – można go zrobić oczywiście od podstaw, autorka zamieszcza w książce przepis, ale można kupić gotowy półprodukt i tylko domieszać resztę składników.

 

 
Bardzo groźna zima – recenzja „Rzeki zimna” Magdaleny Kawki
Recenzje - Recenzje | Wpisany: środa, 09 listopada 2016 14:37 przez: Ogórek   

Recenzja Agnieszki Krawczyk

 

Przyznam się od razu, że bardzo się cieszę, że powieść ta, za którą Magdalena Kawka otrzymała zasłużoną nagrodę Pióra na Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach w 2012 roku, została właśnie wznowiona przez Replikę. Bo jest to bardzo dobra książka i warta przypomnienia, a w dodatku mieści się idealnie w modnym ostatnio gatunku domestic noir, którego Magda, podobnie zresztą jak Anna Fryczkowska, była prekursorką.

 

„Rzeka zimna”, to połączenie powieści obyczajowej i kryminału. Świetne operowanie nastrojem, dobre tempo akcji, ciekawa intryga, to na pewno wielkie plusy tej książki. A minusy? O nich za chwilę, bo jednak muszę troszeczkę pomarudzić.

 

Rzecz dzieje się w Grzmotach, małej wiosce na Pomorzu, w której osiadła matka głównej bohaterki Tamary Rastignac, znana pisarka Małgorzata Zawistowska. Osiadła i, w tajemniczych okolicznościach zniknęła, po prostu rozpłynęła się w powietrzu.

 

Wzajemne stosunki matki i córki nigdy nie były łatwe - kobiety nie rozumiały się do tego stopnia, że córka wyjechała za granicę i tam rozpoczęła nowe życie. Niespodziewanie Tamara otrzymuje wiadomość, że jej matka zaginęła. Bez namysłu - mimo iż kosztuje ją to problemy w pracy i narastający kryzys małżeński - rzuca wszystko i wyjeżdża do Grzmotów, szukać matki. To śledztwo, które prowadzi najpierw sama, a później z przyjaciółką i współpracownicą matki Weroniką Hajduk, doprowadzi ją do nieoczekiwanych i tragicznych odkryć, ale też skonfrontuje z samą sobą i ze swoimi wyobrażeniami o życiu.

 
Dom tajemnic – recenzja „Zabójcy z sąsiedztwa” Alex Marwood
Recenzje - Recenzje | Wpisany: środa, 02 listopada 2016 22:40 przez: Administrator   

Recenzja Agnieszki Krawczyk

 

Wraz z kartonikowym domkiem mordercy (moje dziecko się z nim nie rozstaje tj. z domkiem, nie z mordercą), prezentem od Wydawnictwa Albatros, przyjechała do mnie książka… Wróć! To domek był dodatkiem do książki! I to do jakiej książki. „Zabójca z sąsiedztwa” jest bezsprzecznie jednym z najlepszych thrillerów, jakie przeczytałam w bieżącym roku. Naprawdę jest to niezwykła powieść – dość powiedzieć, że to chyba pierwszy thriller o seryjnym mordercy, który potrafi być jednocześnie przerażający, trzymający w napięciu, momentami przewrotny i zabawny, a wreszcie – podlany feministycznym sosem. Niezwykła mieszanka prawda? A dalej jest tylko lepiej.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 43

 

 

 

To grupa pisarska założona przez trzy autorki kryminałów: Martę Guzowską („Ofiara Polikseny” "Głowa Niobe"), Agnieszkę Krawczyk („Morderstwo niedoskonałe”, "Dziewczyna z aniołem") i Adriannę Michalewską („Zaułki zbrodni”). Adrianna Michalewska pożegnała się z naszą stroną 25.01.2014 r., rozpoczynając karierę solową (link TUTAJ) - życzymy jej powodzenia i dziękujemy za wspólne prowadzenie strony!

W 2012 r. we trójkę wydałyśmy antologię opowiadań "Mordercze miasta", zaś w 2013 "Kryminalny Wrocław. Mroczne przechadzki po mieście".

W 2013 r. Marta Guzowska została laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną za "Ofiarę Polikseny".

W 2014 r. ukazał się pierwszy ebook Marty Guzowskiej i Agnieszki Krawczyk "Cztery zbrodnie na cztery pory roku" wydany przez Legimi.

Hasłem strony jest „Siła Sióstr” – chcemy, by dołączyły do nas wszystkie kobiety piszące kryminały i czytające tego rodzaju powieści. Pokażmy ile nas jest, wymieńmy się doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Piotr Pochuro?Piotr Pochuro? to pseudonim artystyczny autora wciągających kryminałów. Dzięki kilkunastoletniemu policyjnemu doświadczeniu tworzone przeze niego postaci policyjnych detektywów i ich antagonistów w mafijnych strukturach dalekie są od sztampy, a intrygi z jakimi przychodzi zmierzyć się bohaterom są bardzo realistyczne. Do chwili obecnej ukazały się dwie powieści i dwie antologie opowiadań w skład których weszły utwory Piotra Pochury. - antologie: ?Ciężar decyzji. Gliniarskie opowiadania?, ?Zaułki zbrodni? - powieści: ?Dziewięć milimetrów do nieba?, ?Cena za honor? Jego teksty publikowane są w wielu niezależnych portalach, e-bookach, gazetach.

Strona autora www.pochuro.pl