Nowości i konkursy

  • Seria "Magiczne miejsce' Agnieszki Krawczyk w sprzedaży

    "Magiczne miejsce", "Dolina mgieł i róż", "Ogród księżycowy" i "Jezioro marzeń" - wszystkie cztery części obyczajowej serii Agnieszki Krawczyk o małej miejscowości Ida są już dostępne w sprzedaży. Może je kupić w Bonito, Matrasie, Empiku, Ravelo i wielu innych księgarniach stacjonarnych i internetowych

  • Zbrodnicze Siostrzyczki

    Zbrodnicze Siostrzyczki to duet pisarek kryminałów: Marta Guzowska i Agnieszka Krawczyk. Kontakt z nami m.guzowska@zbrodniczesiostrzyczki.pl i a.krawczyk@zbrodniczesiostrzyczki.pl

Wywiady
Rozmowa z Piotrem Głuchowskim
Media - Wywiady

 

Z Piotrem Głuchowskim, autorem powieści "Lód nad głową" i "Imperator", rozmawia Adrianna Michalewska

Foto: Wojciech Kardas Gazeta Wyborcza Toruń

 

Kim jest Piotr Głuchowski?

Z zawodu konserwatorem zabytków. Skończyłem Wydział Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu z wynikiem ledwo trzy na szynach i ta ocena z obrony - wpisana do indeksu - wiele mówi o mnie, jako o plastyku.

Po prostu się do tego nie nadawałem. Z początku sądziłem, że skoro potrafię rysować komiksy w zeszytach, to będzie ze mnie artysta.
Poszukałem szczęścia w dziennikarstwie i tu poszło mi trochę lepiej, bo trafiłem na fajny czas. W 1990 roku, gdy kończyłem studia. ?Gazeta Wyborcza? zaczynała swój złoty okres. Nakład rósł, przybywało czytelników, reklam i pieniędzy. Wszystko było możliwe. Własnoręcznie malowałem ściany redakcji w Toruniu, spędzałem tam całe dnie i wieczory. Byłem już żonaty, żona ciągnęła dwa etaty - na uniwersytecie i w redakcji ze mną, długo nie decydowaliśmy się na dzieci, bo ?Gazeta? była najważniejsza.
To się na szczęście zmieniło, mamy trójkę synów i teraz najważniejsi są oni.
Mieszkamy na wsi. To chyba tyle o sobie.

 

 
Wieczór autorski Agnieszki Miklis
Media - Wywiady

Targi Dobrej Książki Wrocław 2013. Rozmawiała ZS Adrianna Michalewska. Fragmenty.

Fot. K. M.

 

Wygląda na to, że z zimnej Skandynawii przenosimy się do zupełnie innej części Europy, prawda Agnieszko? "Wściekła skóra", bo taki jest tytuł twojej powieści, to twój debiut literacki. Co to jest: wściekła skóra?

 

Mogę powiedzieć czym jest wściekła skóra w mojej książce. Powinnam chyba zacząć od tego, że większość bohaterów cierpi na jakieś skórne przypadłości:

Edwin, Hankie, sprzedawczyni w markecie, do której matka całe życie mówiła: masz wściekłą skórę, komentując w ten sposób pokrzywkę na jej twarzy. Na pokrzywkę cierpi zresztą sama Roswita Rein ? dopada ją ona często w stresujących sytuacjach i utrudnia życie. Z tego tytułu Roswita zazdrości czasem muzułmankom ich chust i czadorów, najchętniej sama zakutałaby się burkę. Jak widać wielu z bohaterów ma ze sobą problemy już na poziomie naskórkowym, a to dopiero początek. Wściekłość rodzi się na styku świata wewnętrznego ze światem zewnętrznym. Tym, co oddziela jedno od drugiego jest właśnie skóra. Myślę, że ta książka miałaby szansę zaistnieć wśród dermatologów.

 

Tak, to z pewnością byłaby sensacja, kryminał dermatologiczny. Na każdym spotkaniu muszą zostać zadane trzy podstawowe pytania: co czyta autor, ja wygląda jego dzień pracy i co teraz pisze.  Od razu pragnę zapewnić, że takie pytania u nas się pojawią i Agnieszka Miklis postara się na nie odpowiedzieć. Zaczniemy od tego: co czyta Agnieszka Miklis?

 

 
Rozmowa z Andrzejem Ziemiańskim
Media - Wywiady

 

Z Andrzejem Ziemiańskim rozmawia Adrianna Michalewska

 

Powracasz z opowiadaniami. Jesteś w dobrej formie?

Tak, ćwiczę squasha regularnie, staram się też codziennie zaliczyć jakiś szybki marsz. Nie palę, nie piję i na pewno jestem w dużo lepszej kondycji niż dziesięć lat temu.


W tekstach w najnowszym zbiorku uciekasz od spraw tu i teraz. Denerwuje Cię rzeczywistość?

Nie uciekam od rzeczywistości tylko ją opisuję. Rzeczywistość jednak dla mnie to nie spis zakupów ani rachunków do zapłacenia - te sprawy na szczęście dzisiaj już załatwiają komputery. Świat, który mnie otacza jest czarodziejski, tajemniczy, niełatwy do opisania i dlatego warto się starać. ?Tu i teraz? dla mnie to właśnie najciekawszy moment rozwoju ludzkiej cywilizacji, w którym się właśnie znaleźliśmy.

A do tego dochodzi jeszcze moje własne doświadczenie. Miałem to niezwykłe szczęście, że połowę życia spędziłem w świecie totalitarnym, odgórnie uładzonym, a drugie pół na wolności, w samym sercu Dzikiego Zachodu. A to pozwala na każdą rzecz spojrzeć z wielu kierunków naraz i często dostrzec to czego gołym okiem nie widać.

 
?Wierzę w moc przypadku?. Wywiad z PM Nowakiem
Media - Wywiady

Wywiad z P.M. Nowakiem, autorem powieści ?Ani żadnej rzeczy??, która na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu zdobyła nagrodę za debiut

Rozmawia Marta Guzowska

 

Gdyby Agatha Christie pisała dzisiaj i do tego w Polsce, pewnie napisałaby coś podobnego do Twojej debiutanckiej powieści ?Ani żadnej rzeczy??: klasyczny kryminał, w którym wszystkie informacje mamy od razu, ale ich nie widzimy, tak dobrze ukryte są w gąszczu codziennych faktów. Czy jesteś wielbicielem Królowej Kryminału?

No cóż, ?my wszyscy z niej?, żeby się posłużyć znanym cytatem, i myślę, że dotyczy to wszystkich ?kryminalistów?, także tych, którzy do jej twórczości odnosili się krytycznie, czyli na przykład Chandlera ? bo mimo wszyst

ko stanowiła pewien punkt odniesienia. Mam do Christie wielki sentyment, ale jeżeli już powracam do Poirota czy Panny Marple, to do genialnych adaptacji brytyjskich z Davidem Suchetem i Joan Hickson. Bliżsi są mi inni autorzy złotej ery kryminału, których Christie niesłusznie przyćmiła swoją sławą, na przykład John Dickson Carr lub Dorothy Leigh Sayers, albo bardziej współcześni kontynuatorzy gatunku, którzy są od Christie o wiele lepsi literacko ? tu myślę przede wszystkim o niedoścignionej P.D. James.

 

 
Już za tydzień w księgarniach powieść Spokój duszy. A u nas wywiad z autorkami thrillera.
Media - Wywiady

Zaczęło się od zabawy sióstr Camilli Grebe i ?sy Träff, a skończyło na mrożącym krew w żyłach thrillerze. Prawa wydawnicze ich debiutanckiej powieści Spokój duszy zostały sprzedane do wielu krajów jeszcze przed premierą w ojczyźnie. Następna powieść, zatytułowana Bardziej gorzka niż śmierć, ukazała się w 2010.

 

Zaczęło się od zabawy. U ?sy Träff dzwoni telefon. To jej siostra Camilla Grebe.

??Słuchaj, powinnyśmy wspólnie napisać książkę. Już napisałam kawałek, prześlę ci mailem, a ty dopisz ciąg dalszy.

Jest lato 2004. ?sa jest na wsi i żeby wejść do Internetu, musi podjechać rowerem do biblioteki w Ving?ker. Czyta tekst siostry i podejmuje wyzwanie.

Tamtego lata ?sa jeszcze nieraz pedałuje do biblioteki. Siostry piszą po kawałku i przesyłają sobie tekst. Wkrótce zabawa przeradza się w systematyczną współpracę. Zamiast mailować, spotykają się i decydują, jak dzielić pracę. Kryminał Spokój duszy rozrasta się coraz bardziej.

??Miałyśmy myśl przewodnią, o czym ma być książka, ale w końcu opowieść potoczyła się w zupełnie innym kierunku ? mówi Camilla.

??Pewnie zabrzmi to jak wytarty frazes, ale rzeczywiście było tak, jakby książka pisała się sama ? dodaje ?sa.

 

 
Zbrodnicze Siostrzyczki na MFK 2013
Media - Wywiady | Wpisany: wtorek, 17 września 2013 08:07 przez: Administrator   

Tak, będziemy na MFK 2013 i mamy dla Was niespodziankę. Szukajcie w programie festiwalu.

http://festiwal.portalkryminalny.pl/gocie/76-gocie.html

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3

 

 

 

To grupa pisarska założona przez trzy autorki kryminałów: Martę Guzowską („Ofiara Polikseny” "Głowa Niobe"), Agnieszkę Krawczyk („Morderstwo niedoskonałe”, "Dziewczyna z aniołem") i Adriannę Michalewską („Zaułki zbrodni”). Adrianna Michalewska pożegnała się z naszą stroną 25.01.2014 r., rozpoczynając karierę solową (link TUTAJ) - życzymy jej powodzenia i dziękujemy za wspólne prowadzenie strony!

W 2012 r. we trójkę wydałyśmy antologię opowiadań "Mordercze miasta", zaś w 2013 "Kryminalny Wrocław. Mroczne przechadzki po mieście".

W 2013 r. Marta Guzowska została laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną za "Ofiarę Polikseny".

W 2014 r. ukazał się pierwszy ebook Marty Guzowskiej i Agnieszki Krawczyk "Cztery zbrodnie na cztery pory roku" wydany przez Legimi.

Hasłem strony jest „Siła Sióstr” – chcemy, by dołączyły do nas wszystkie kobiety piszące kryminały i czytające tego rodzaju powieści. Pokażmy ile nas jest, wymieńmy się doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Piotr Pochuro?Piotr Pochuro? to pseudonim artystyczny autora wciągających kryminałów. Dzięki kilkunastoletniemu policyjnemu doświadczeniu tworzone przeze niego postaci policyjnych detektywów i ich antagonistów w mafijnych strukturach dalekie są od sztampy, a intrygi z jakimi przychodzi zmierzyć się bohaterom są bardzo realistyczne. Do chwili obecnej ukazały się dwie powieści i dwie antologie opowiadań w skład których weszły utwory Piotra Pochury. - antologie: ?Ciężar decyzji. Gliniarskie opowiadania?, ?Zaułki zbrodni? - powieści: ?Dziewięć milimetrów do nieba?, ?Cena za honor? Jego teksty publikowane są w wielu niezależnych portalach, e-bookach, gazetach.

Strona autora www.pochuro.pl